Co jest lepsze – papier czy folia
Od wielu lat opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się dużą popularnością. Ostatnie kilka lat coraz częściej spotykamy się z przekazem że tworzywa sztuczne są źródłem wielu problemów naszych czasów i przyszłością są opakowania ekologiczne takie jak np. papier. W poniższym krótkim artykule postaram się pomóc przedstawić i przybliżyć kilka faktów dotyczących zalet i wad danego typu materiału opakowaniowego
Czym jest folia
Folia może być pozyskana z paliw kopalnych czyli z ropy lub z bio materiałów takich jak np. trzcina cukrowa, celuloza, skrobia itp. Tworzywa sztuczne wytwarzane z obydwu typu surowców mogą być bardzo trwałe, nieulegające biodegradacji lub ulegające biodegradacji i kompostowaniu. Rodzaj surowca użytego do wytworzenia tworzywa sztucznego niekoniecznie decyduje o tym jak dany produkt będzie się zachowywał pod „koniec swojego życia”, np. folie wyprodukowane z bio materiałów nie oznaczają że zawsze ulegną biodegradacji.
Folie z tworzyw sztucznych najczęściej wytwarza się metodą wytłaczania rękawa z rozdmuchem lub wylewania czyli wytłaczania płaskoszczelinowego
Jakie folie są lepsze – bazujące na ropie czy pozyskane z bio-materiałów
Tu niestety nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Badając ślad węglowy w całym cyklu życia tworzywa sztucznego np. folii, bioplastiki generalnie mają mniejszy wpływ na ślad węglowy podczas produkcji. Tworzywa sztuczne na bazie paliw kopalnych emitują gazy cieplarniane podczas ich wytwarzania (rafinerie) jednak na wysypiskach są uważane za obojętne. Gdy bioplastiki ulegają degradacji, mogą emitować duże ilości metanu, ale można je uznać za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w procesie odzyskiwania energii. W przypadku wszystkich tworzyw sztucznych recykling generuje najniższe obciążenie dla środowiska.
Jakie folie oferuje firma Polpack
Firma Polpack ma w swojej ofercie folie termokurczliwe takie jak PCV i poliolefina, folie stretch ręczne i maszynowe, wstępnie rozciągnięte i wysoko rozciągliwe oraz folie do wytwarzania poduszeczek do wypełnień paczek
Jako firma świadoma swojej odpowiedzialności za środowisko systematycznie wdrażamy do naszej oferty folie ekologiczne. Od 2020 roku produkujemy biodegradowalną termokurczliwą folię poliolefinową DECOLINE DCL-BD, a w planach mamy wdrożenie do produkcji folie poliolefinowe wytworzone w znacznej części z surowców PCR. Jako ekologiczną alternatywę tradycyjnej folii stretch proponujemy folie stretch maszynową biodegradowalną oraz wytworzoną z surowców pozyskanych z odpadów postkonsumenckich (PCR). Uzupełnieniem naszej oferty ekologicznych rozwiązań opakowaniowych są poduszeczki z powietrzem wytworzone w przynajmniej 50% z surowców PCR.
Jakie opakowania papierowe znajdują się w naszej ofercie
Oferujemy przede wszystkim papierowe systemy do wypełnień paczek. Oferowany przez nas papier kraftowy do wypełnień ma certyfikat FSC (FSC-C134738). W zależności od potrzeby stosujemy różne gramatury i szerokości papieru tak aby wysyłany produkt był jak najlepiej zabezpieczony przy jak najlepszej optymalizacji kosztów. Uzupełnieniem naszej oferty papierowych rozwiązań dla branży e-commerce są papiery z tzw serii green-line czyli papiery wytworzone z recyklingu.
Czy folie mogą być poddane recyklingowi
Tak, wszystkie folie oferowane przez firmę Polpack mogą być poddane recyklingowi. Folie polietylenowe, poliolefiny, folie do wytwarzania poduszeczek z powietrzem i folie stretch powinny być segregowane jako materiały LDPE (kod 4), folie polipropylenowe (głównie wykorzystywane do pakowania na maszynach flow-pack) są oznaczane PP (kod5). Folie termokurczliwe PCV po wykorzystatniu umieszczamy w pojemnikach PVC (kod 3)
Czym są folie z dodatkiem tworzyw PCR
Surowce PCR są doskonałym rozwiązaniem na zmniejszenie odpadów z tworzyw sztucznych. PCR Post-Consumer Recycled) czyli tak naprawdę surowce pozyskane z plastikowych odpadów postkonsumenckich. W zależności od przyszłego wykorzystania folii możemy użyć od 20% surowców PCR (np. do produkcji wysoko przezroczystych folii termokurczliwych) do nawet 90% (tu przykładem są poduszeczki do wypełnień paczek).
Zalegające na wysypiskach tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat, a producenci do wytwarzania opakowań z tworzyw sztucznych używają nowych granulatów, pozostawiając tym samym coraz większy ślad węglowy. Dlatego stosując surowce PCR dajemy opakowaniom nowe życie i zmniejszamy tym samym ślad węglowy.
Czym są folie biodegradowalne ?
Przykładem folii biodegradowalnej jest DECOLINE DCL-BD. Produkowana przez nas folia biodegradowalna składa się w 20% z surowca odnawialnego z etanolu pochodzącego z trzciny cukrowej dzięki czemu znacznie zmniejszamy ślad węglowy folii. Folia termokurczliwa DCL-BD zawiera dodatki, które po przypadkowym wyrzuceniu folii do środowiska pomagają folii przekształcić się w przyswajalną dla środowiska, dzięki czemu bakterie i grzyby mogą ją rozłożyć do takich produktów jak CO2, H2O oraz biomasa. Co ważne folia DECOLINE DCL-BD nie pozostawia mikro plastiku i w 100% nadaje się do recyklingu
Co jest lepsze – opakowanie foliowe czy papierowe?
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pierwotnie opakowania foliowe były początkowo projektowane jako ekologiczna alternatywa dla opakowań papierowych i bawełnianych (np. toreb). Dla przykładu do wytworzenia jednorazowej reklamówki foliowej zużyjemy ¼ energii potrzebnej do wytworzenia torby papierowej. W przeciwieństwie do opakowań foliowych (wytwarzane z odpadów z rafinacji ropy naftowej) papier wymaga wycinania lasów, aby wyprodukować materiał opakowaniowy. Proces produkcyjny opakowań papierowych powoduje również większe stężenie toksycznych chemikaliów w porównaniu z produkcją np. jednorazowych toreb plastikowych.
Opakowania foliowe są też zdecydowanie lżejsze i zajmują mniej miejsca od pozostałych, więc biorąc pod uwagę kwestie transportu i przechowywania ma również znaczenie dla ekologii. Szacunkowy stosunek objętości opakowań foliowych do papierowych to 1 do 7. Odpady plastikowe (nie tylko reklamówki) są podatniejsze na kompresję niż papier – zajmują więc teoretycznie na wysypiskach (w ujęciu %) mniej miejsca porównując z opakowaniami z papieru.
Największym problemem opakowań z tworzyw sztucznych jest ich błędna segregacja lub jej całkowity brak . Przez nieumiejętną gospodarkę odpadami coraz częściej słyszymy że plastik powoduje powikłania i śmierć fauny morskiej, a drobne jego cząsteczki odnajdywane się w organizmach żywych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja opakowań, ich recykling i ponowne użycie.
Zaletą opakowań papierowych jest ich neutralność dla środowiska przy założeniu że konsument wyrzuci takie opakowanie np. do lasu.
Mit: opakowania z papieru są bardziej ekologiczne niż plastikowe ponieważ pochodzą ze źródeł odnawialnych.
Fakt: badania naukowe cyklu życia pokazują, że plastikowe opakowania są bardziej ekologiczne na etapie produkcji i trwalsze (wielokrotne użytkowanie). Mają również mniejszy ślad węglowy!
Podatek od plastiku (plastic tax)
1 stycznia 2021 na terenie całej Unii Europejskiej zaczął obowiązywać tzw. podatek od plastiku. Państwa członkowskie będą wpłacać do budżetu 0,80EUR za każdy kilogram opakowań z tworzyw sztucznych, które nie zostały poddane recyklingowi.
Podatek ten ma wspomagać budżet w walce z pandemią koronawirusa oraz ma promować recykling oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Nowa opłata nie jako zmusza producentów do projektowania opakowań nadających się w łatwy sposób do recyklingu. Co ważne podatek ten nie będzie obowiązywał opakowań z tworzyw sztucznych które zawierają co najmniej 30% surowca pochodzącego z recyklingu.
Zalety i wady opakowań foliowych:
- Mała objętość i waga
- Wytrzymałe, duża żywotność co jednocześnie jest ich największą wadą
- Dobre zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi
- Poprawiają prezencje spakowanego produktu (np. folie termokurczliwe)
- Podlegają recyklingowi
- Podawane jako jedne z głównych winowajców zaśmiecenia naszej planety
Zalety i wady opakowań papierowych:
- W przeciwieństwie do plastiku ulega zdecydowanie szybszej biodegradacji w środowisku
- Dobra izolacja termiczna
- Słaba barierowość (chłoną zapachy, wilgoć)
- Szkodliwe substancje pomocnicze (kleje, barwniki)
- Duże ilości wody, CO2 i energii elektrycznej potrzebnej do produkcji papieru
- Objętość
- Problematyczny recykling pseudo opakowań papierowych (laminaty papieru)
Kamil Woliński